• شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، ساختمان اندیشه 2، واحد 310
  • 09139905473
چه مواد لاستیکی نسوز هستند؟

چه مواد لاستیکی نسوز هستند؟

گرمای بیش از حد می تواند به تدریج مواد لاستیکی را تخریب کند و منجر به نامطلوب شدن عملکرد و خرابی زودرس لاستیک شود. به این ترتیب، کاربردهای دمای بالا به محصولات لاستیکی مقاوم در برابر درجه حرارت بالا نیاز دارند که بدون توجه به هر چیزی عملکرد قابل اعتمادی را ارائه می دهند. این مقاله، اطلاعاتی در مورد بهترین مواد لاستیکی با تحمل دمای شدید در دسترس قرار می دهد.

لاستیک طبیعی نباید در کاربردهای با دمای بالای 85 درجه سانتیگراد به طورمداوم استفاده شود. برای برخی از کاربردهای با دمای بالا، این دما به اندازه کافی بالا نیست. با این حال، گریدهای مصنوعی خاصی از لاستیک از نظر شیمیایی برای ارائه مقاومت حرارتی فوق العاده در دمای بیش از 300 درجه سانتی گراد مهندسی شده اند.

در اینجا در مورد پنج مورد از چشمگیرترین مواد لاستیکی مقاوم در برابر درجه حرارت بالا صحبت شده است. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً با راهنمای خواص مواد ما مشورت کنید.

سیلیکون

سیلیکون بهترین ماده ی مقاوم به حرارت موجود است. مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر دمای بالا ارائه می‌کند و برخی از ترکیبات قادر به تحمل دمای تا 305 درجه سانتیگراد هستند. اگرچه سیلیکون برای کاربردهایی با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، ازن و هوا مناسب است، اما استفاده از سیلیکون در دماهای خاص توصیه نمی شود و ممکن است همیشه خواص مکانیکی مورد نیاز را ارائه ندهد.

سیلیکون ماده ای با استحکام بالا نیست و به راحتی پاره می شود. با این حال، ما گریدهای ترکیبی ویژه ای داریم که مقاومت پارگی بهتری نسبت به سیلیکون استاندارد ارائه می دهد. فلوروسیلیکون همچنین مقاومت شیمیایی پایداری را با اضافه کردن افزودنی ها در دمای بالا ارائه می دهد.

FKM (Viton®)

FKM خانواده ای از فلوئوروالاستومرها است که معمولاً با نام تجاری® DuPont’s Viton شناخته می شود. FKM یک لاستیک عالی مقاوم در برابر دمای بالا است که خواص مکانیکی و مقاومت شیمیایی خوب خود (روغن، سوخت، روان کننده ها و اکثر اسیدهای معدنی) را حتی در دماهای بسیار بالا حفظ می کند. این لاستیک با دمای بالا که معمولاً در O-ring و سایر محصولات قالب گیری یا اکسترود شده استفاده می شود، بهترین مقاومت سیال را در بین هر لاستیک تجاری ارائه می دهد.

CSM (Hypalon)

CSM (CSPE در ایالات متحده) یکی دیگر از لاستیک های مصنوعی است که با نام تجاری Hypalon شناخته می شود. لاستیک پلی اتیلن کلروسولفونه شده، به عنوان نام شیمیایی آن، مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت خشک تا 120+ درجه سانتیگراد دارد.

CSM همچنین مقاومت عالی در برابر ازن، اشعه ماوراء بنفش، هوازدگی و مواد شیمیایی خورنده در هنگام پخت ایجاد می کند. CSM خواص الکتریکی خوب، اشتعال پذیری کم و نفوذپذیری گاز کم را نشان می دهد. با این حال، این ماده لاستیکی مقاوم در برابر درجه حرارت بالا، مقاومت نسبتاً ضعیفی در برابر سوخت ارائه می دهد.

HNBR

لاستیک اکریلونیتریل-بوتادین هیدروژنه (HNBR) یک الاستومری منحصر به فرد است که از لاستیک نیتریل معمولی از طریق هیدروژنه شدن پیوندهای غیر اشباع در بوتادین به دست می آید. HNBR یک لاستیک فوق العاده مقاوم در برابر دمای بالا است که می تواند دمای بسیار بالاتری نسبت به نیتریل معمولی تا 150+درجه سانتیگراد تحمل کند. HNBR همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر روغن، سوخت، بسیاری از مواد شیمیایی، بخار و ازن، و همچنین مقاومت کششی و پارگی استثنایی دارد و مقاومت سایشی خوبی ارائه می دهد. با این حال، این لاستیک با دمای شدید نسبتاً گران است و با روغن‌های آروماتیک یا حلال‌های آلی قطبی ناسازگار است.

EPDM

لاستیک مصنوعی، مونومر اتیلن- پروپیلن- دی ان (EPDM)، کوپلیمری از مونومرهای اتیلن، پروپیلن و دی ان است. این لاستیک مصنوعی مقاوم در برابر دمای بالا مقاومت عالی در برابر حرارت را ارائه می دهد و تا 150+ درجه سانتی گراد عملکرد بهینه دارد. همچنین مقاومت عالی در برابر پارگی، سایش، بخار و فشرده سازی را ارائه می دهد.

در حالی که لاستیک EPDM در برابر اسیدهای رقیق، کتون ها و قلیاها مقاوم است، مقاومت ضعیفی در برابر سوخت های نفتی، اکثر روغن ها و حلال های غیر قطبی دارد. EPDM به دلیل بسیاری از ویژگی های مطلوب، به ویژه خواص مقاوم در برابر حرارت، اغلب به عنوان یک پلیمر ارزان قیمت استفاده می شود.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


آخرین مقالات